Paskolų pagrindinių sąvokų gidas

Pagrindiniu paskolu savoku gidas

Dalis žmonių norėtų susipažinti su sąvokomis, kurios dažnai sutinkamos kalbant apie įvairiausių rūšių paskolas. Nors dalis šių sąvokų turėtų būti girdėtos iš bendro išprusimo, apie jas žino tikrai ne visi.

Pasirašant paskolos sutartį, išvengti šių sąvokų nepavyks, tad jei žmogus nėra su jomis susipažinęs, gali kilti daug neaiškumų skaitant sutartį.

Pasitaiko ir tokių atvejų, kuomet yra atsisakoma pasirašyti sutartį vien tik dėl to, kad joje yra nesuprantamų žodžių. Kitu žodžiu, žinių trūkumas apie panašius terminus. Tokie atidėliojimai gali brangiai kainuoti,  nes egzistuoja galimybė pražiopsoti palankias sąlygas ir sutaupyti pinigų.

 

Palūkanos, palūkanų normos

Palūkanos ir palūkanų normos sutinkamos visur. Be jų įsivaizduoti paskolas yra tiesiog neįmanoma. Galbūt yra ir tokių žmonių, kurie šias sąvokas girdėjo, bet vis tiek ne iki galo suvokia, ką jos reiškia.

Kadangi kreditoriams reikia užsidirbti, skolindami pinigus jie naudoja procentines palūkanas. Kitaip tariant, jeigu jūs pasiskolinate 1000 eurų, o palūkanų norma yra 5 procentai, grąžinti reikės 1050 eurų. Palūkanas galima laikyti mokesčiu, kurį sumokate už gautas paslaugas.

Savaime suprantama, kad kiekviena bendrovė siūlo skirtingas sąlygas, o žmonės, kurie siekia gauti paskolą, įprastai didžiausią dėmesį skiria būtent į palūkanų normas, ieškodami pačių mažiausių.

 

Metinės palūkanos

Metinis palūkanos yra viena labai dažnai sutinkama sąvoka. Ją įprastai matome kredito ar paskolos skaičiuoklėje ir sutartyje. Šis dydis nurodo, kiek palūkanų per metus bus paskaičiuota už tai, kad naudojatės kreditine kortele.

Akivaizdu, kad kuo mažesnės metinės palūkanos, tuo mažiau pinigų jums reikės sumokėti. Tačiau būtina atsižvelgti ir į tai, kad šis skaičius per metus gali keistis dėl pragyvenimo lygio svyravimų, infliacijos, ar pokyčių valstybės fiskalinėje politikoje.

 

Bendra kredito kainos metinė norma

Tai savoka, kuri tiksliausiai parodo bendrą visą paskolos kainą – visas su paskola susijusias išlaidas – visą bendrą paskolos kainą procentais. Į tai yra įskaičiuota: kredito suma, visos palūkanos, administracinis mokestis, sutarties mokestis

 

Paskolos su užstatu ir be užstato

Šios sąvokos gali sukelti galvos skausmą tiems, kurie ruošiasi imti savo pirmąją paskolą.

Užstatas yra vertybinis objektas, kuriuo yra garantuojama skolos grąžinimas. Apdraustos ir neapdraustos paskolos (su užstatu be jos) būtent ir skiriasi tuo, kad vienos turi užstatą, kitos – ne.

Paskolos su užstatu yra paremtos užstatu, ir įprastai turi mažesnes palūkanų normas. Taip yra todėl, kad negrąžinus skolos kreditorius įgauna teisę pasiimti skolininko įkeistą užstatą ir jį parduoti, kad atgautų pinigus.

Paskoloms be užstato nereikia nieko užstatyti, todėl jų palūkanų normos yra didesnės.

 

Nuosavas turtas

Nuosavas turtas yra viena iš sudėtingesnių sąvokų. Ji yra įprastai vartojama, imant nekilnojamojo turto paskolas arba paliekant skolininko namus kaip užstatą.

Nuosavas turtas – tai namų ar nekilnojamo turto procentinė vertė lyginant su paskola, kurią vis dar yra skolingas skolininkas. Ši paskola žinoma kaip hipoteka, arba nekilnojamojo turto įkeitimas.

Nuosavu turtu įprastai laikoma dalis namų ar nekilnojamasis turtas, kuris iš tikro priklauso skolininkui, o ne dalis vertės to, kas vis dar priklauso nuo hipotekos

Šaltinis internete https://vipkreditai.lt